גיור ופונדקאות | צוות ORM 

נתחיל מהסוף. הרבנות, ההלכה ומוסדות המדינה לא רואים בעצמם עין בעין מה הופך ילד פונדקאות ליהודי.

האם תורמת הביצית צריכה להיות יהודיה? האם הרחם בו הוא גדל צריך להיות לאשה יהודיה? אולי מספיק שהאב יהודי?

גיור בחו"ל

לגבי הגיור האורתודוקסי בחו"ל, המידע מאד מעורפל. ישנן אפשרויות בחלק מהקהילות לקבל "ברכה" של רב לביצוע ההליך בארה"ב - בדרכים שונות ולא תמיד אפשריות. יש כאלה שחופרים בשורשיהם למצוא קשרים ולקבל את האישור - אף גם אז נדרש להתחייב לכך שיש אמא בתמונה ברוב המקרים, להבטיח חינוך דתי, שמירת שבת וכמובן שהרב עצמו יהיה חבר בועד הרבנים האורטודוקסי. גיור רפורמי בארה"ב הוא פשוט בהרבה. כמעט בכל עיר גדולה קיימת קהילה יהודית. בתהליך פשוט, ידידותי וזול מבצעים טקס קצר מלווה בשירים נעימים, שאפילו אתאיסט מוחלט יעריך.

 

הקהילות היהודיות בארה"ב מקבלות וחמות. אין להן בעיות עם גיור להורים גאים - ואף יוכלו במידת הצורך לספק תעודות רישום גיור על שם כל אחד מהאבות, כדי להקל הרישום בארץ. חשוב לקבל את הטפסים המתאימים חתומים על ידי הרבנים על מנת שברישום במשרד הפנים יהיה "יהודי" כבר בעת הרישום. וודאו שאתם מקבלים את כל הטפסים המתאימים. במקרים של צורך בברית מילה, בקהילה המקומית יוכלו לספר לכם על מוהלים, כמו גם על האופציה לביצוע בבית החולים על ידי רופא והרדמה מקומית. ברוב המקומות תוכלו גם למצוא שילוב, בהן המוהל הוא גם רופא.

גיור בארץ לאחר החזרה

גיור רפורמי בארץ זקוק להכרה משפטית וכולל תהליך ביורוקרטי ארוך, הכרוך בעלויות, אך הוא אפשרי.

 

גיור אורתודוקסי בארץ, המוכר על ידי הרבנות, ידרוש הליך גיור ארוך ויחייב אתכם בדרישות בית הדין הרבני (לימוד במוסדות חינוך דתיים, שמירה על יהדות הבית, וכמובן שלא תוכלו לנהל קשר של שני אבות בבית).

לסיכום

גיור רפורמי בארה"ב הוא קל ופשוט. מבחינת מדינת ישראל הוא גיור לכל דבר. הרבנות, לעומת זאת, תוכל תמיד להערים קשיים. אם זה בעוד שנים כאשר הילדים ירצו להתחתן או כל מפגש אחר עם הרבנות. תקוותנו היא שעד שילדינו יצטרכו להתחתן, חוקי הנישואין במדינה לא יהיו כפופים דווקא לרבנות הדתית, או כפי שאמר לי חבר בזמנו: "גם אם נגייר אורתודוקסית, והכל יעבור בשלום, בעוד 20 שנה כשהיא תגיע לרב לפני חתונתה, וישאלו אותה את שם האם, הכל יקרוס". לא יודע אם זה נכון, אבל לחלוטין נקודה לקחת בחשבון.

 

מצד שני, גם בני זוג מאותו מין היום - יהודים ככל שיהיו - לא יכולים להתחתן ברבנות, ומוצאים פתרונות חלופיים טובים לא פחות. חשוב לזכור שלילדים עצמם תמיד יש אפשרויות לגיור מהיר במרוצת השנים, אם להם יהיה חשוב דווקא האורתודוקסי. גיור בצבא או בגיל בת / בר המצווה הוא מהיר בהרבה וקל יותר.

רגע, ומה עם לא לגייר בכלל?

מאחר ובארץ גיור (יותר נכון, רישום כיהודי) הוא בלתי הפיך - מי שנרשם כיהודי תמיד יהיה יהודי בשאלת דת/לאום, יש גם את האופציה להשאיר את הבחירות לילדים עצמם, ובשלב הראשוני להרשם כחסרי דת.

 

הרי בחיי היומיום אין לכך השפעה - לא בבתי הספר, לא בגנים ולא בצבא. אנחנו, כהורים, מקבלים המון החלטות עבור הילדים שלנו. איפה יחיו, מה ילמדו, לאיזו משפחה הם נולדים, מה יאכלו ולמה יתחסנו.

 

גם בגיור תצטרכו לקבל את ההחלטה שתתאים לכם. הילדים - אם וכאשר ירצו - יוכלו תמיד להחמיר ולאדק את דתם או לבצע שינויים.

מזל טוב!