צרו איתנו קשר:
מדריכים ומידע
חשוב בתהליך
פונדקאות
בארצות הברית
ORM בישראל
03-90-60-222 
 
077-970-90-80 
 
info@orm-il.com
רח' הארבעה 8, תל אביב
 ORM Fertility, 808 SW 15th Ave, Portland, OR 97205 

שאלות ותשובות | ד"ר ברנדון בנקובסקי

הורים מיועדים אשר מתעניינים בתהליך פונדקאות והפרייה חוץ גופית עם תורמת ביצית, מוצפים במידע רב, מושגים חדשים ואפשרויות בחירה רבות. לדעת לשאול את השאלות הנכונות ולהבחין בין האפשרויות חיוני כדי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורכם.

 

ד"ר ברנדון בנקובסקי, רופא בכיר ושותף במרפאת ORM, עונה ומייעץ לגבי כמה מהשאלות הנפוצות

הורים מיועדים אשר מתעניינים בתהליך פונדקאות והפרייה חוץ גופית עם תורמת ביצית, מוצפים במידע רב, מושגים חדשים ואפשרויות בחירה רבות. לדעת לשאול את השאלות הנכונות ולהבחין בין האפשרויות חיוני כדי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורכם.

ד"ר ברנדון בנקובסקי, רופא בכיר ושותף במרפאת ORM, עונה ומייעץ לגבי כמה מהשאלות הנפוצות

​איזה שאלות על ההורים לשאול כשפוגשים מרפאות לתהליך?

ראשית, צריך להסתכל על אחוזי ההצלחה של לידות חיות של המרפאה. בארה"ב, זה מבוצע לרוב באמצעות אתרי ה-SART.

חשוב לראות את היציבות לאורך זמן ואת כמות התהליכים. בקשו מהמרפאות להסביר את הסטטיסטיקה שלהם. מעבר לכך, נגישות ישירה אל הצוות הרפואי והרופא המטפל חשובה מאד במסע. איך מתקשרים עם המרפאה?

האם יש להם צוות באזורכם שיהיו זמינים למענה מהיר לשאלות? מה גודל המרפאה והצוות, ומה הנסיון והיכולות שלהם?

שאלו אותם לגבי המעבדה האמבריולוגית שלהם ורמתה, האם הם מומחים בבדיקות גנטיות ומעסיקים גנטיקאים שייעצו לכם בשלבים השונים.

איך הם בודקים ומסננים תורמות ביצית, פונדקאיות ואפילו הורים מיועדים? האם יש להם תכנית גיוס תורמות ביצית פנימי עם צוות האחראי על כך בתוך המרפאה?

בקשו לקבל את הפרוטוקול לפיו הם עובדים בתהליכים מהסוג שלכם מאחר ולא כל מרפאה מבצעת את התהליכים באותו האופן, וזה יכול להשפיע על המסע שלכם.

מה חשוב להבין לגבי אחוזי הצלחה בתהליך הפרייה חוץ גופית?

שימוש במקור מידע כמו ש- SART הוא המפתח.

מספר התהליכים המתקיימים במרפאה בשנה וכמות העוברים המועברים יעזרו לזהות אם נתוני המרפאה משמעותיים מבחינה סטטיסטית, והאם המעבדה האמבריולוגית היא מהטובות ביותר עבורכם. ​ רוב המרפאות מדווחות אחוזי הצלחה של כניסה להריון, מכיוון שעל הנייר זה נראה כאחוזים גבוהים יותר, ולא אחוז הלידות – שזה הנתון שרלוונטי ומשנה.

אחוזי הצלחה משתנים משנה לשנה, ותלויים בהמון משתנים, כולל מגוון המטופלים השונים באותה שנה. חשוב מאד לבדוק עקביות בתוצאות גבוהות במשך תקופה של מספר שנים, גם בהחזרות עוברים קפואות וגם טריות.

 

הריון תאומים לעומת הריון יחיד: יתרונות וחסרונות

הריון תאומים מבוקש. לרוב זוגות גאים שמקווים להיות כל אחד הורה גנטי בהריון אחד, ובכך ליצור תינוקות שהם גם חצי אחים, וגם גנטית של כל אחד מהאבות. העברת עובר יחיד היא בעלת הסיכון הנמוך ביותר לפונדקאית ולתינוק במהלך ההריון וללידה תקינה. העברת שני עוברים אכן מעלה את הסיכוי שלפחות אחד מהעוברים ייקלט, ולרוב ששניהם ייקלטו ויהיה הריון תאומים. הרבה הריונות תאומים הם הריונות תקינים, אבל טומנים בחובם סיכון גבוה יותר לסיבוכים לפונדקאית, כשהנפוצה בינהם היא לידה מוקדמת יחסית, שמירת הריון וייתכן אפילו לידת פגים.

גם ניתוח קיסרי הוא תהליך שמאד נפוץ בלידת תאומים. בגלל הסיכונים לפונדקאית ולתינוקות בהריון תאומים, על ההורים לשקול את ההשלכות הרפואיות והכספיות ולהערך לביטוח הפונדקאית והתינוקות בהתאם. מאחר ועלויות אשפוז בארה"ב למי שאינו תושב עלולות להיות גבוהות, יחד עם קשיים ביטוחיים שהופכים לאחרונה לשכיחים יותר ויותר, יש להכניס שיקול משמעותי זה למכלול היתרונות והחסרונות בבואכם לקבל החלטה.

הרבה הריונות תאומים הם הריונות תקינים, אבל טומנים בחובם סיכון גבוה יותר לסיבוכים לפונדקאית, כשהנפוצה בינהם היא לידה מוקדמת יחסית, שמירת הריון וייתכן אפילו לידת פגים. גם ניתוח קיסרי הוא תהליך שמאד נפוץ בלידת תאומים. בגלל הסיכונים לפונדקאית ולתינוקות בהריון תאומים, על ההורים לשקול את ההשלכות הרפואיות והכספיות ולהערך לביטוח הפונדקאית והתינוקות בהתאם.

מה היתרונות של בדיקה כרומוזומלית?

אצלנו ב- ORM אנחנו בודקים אוטומטית את כל תורמות הביצית והזרע (במקרים של זוגות גברים, בדיקה של אחד או שני האבות ותורמת הביצית) ללמעלה מ- 175 מחלות רצסיביות גנטיות. יכול להיות שהאדם לא סובל ממחלה שנבדקת, אך הם נושאים את הגן. בערך 35% מהגברים והנשים שאנו בודקים נושאים לפחות אחד מהגנים האלה. אם שני הצדדים, תורמת הביצית וספק הזרע, נושאים גן רצסיבי למחלה, התינוק עלול לפתח את המחלה. אנחנו מייעצים להורים מראש על תוצאותיהם, וכשצריך זה מאפשר להם לעשות את הבחירות הנכונות מבעוד מועד, למשל החלפת תורמת הביצית. לא כל המרפאות בודקות את כולם, ולעתים מציעות זאת בתוספת תשלום, על אף החשיבות. כ-25% מהעוברים יהיו בעלי אנורמליות כרומוזומלית. עובר כזה, בעל מספר כרומוזומים אחר, או שלא יתפתח לכדי הריון באם יוחזר לרחם, או שיוביל ללידה של תינוק עם מומים, שרובם משנות חיים כדוגמת תסמונת דאון. את הבדיקה, בה אנו מבצעים את ספירת הכרומוזומים, אנו יכולים לבצע על עובר לפני ההחזרה באמצעות בדיקת ה- CCS שמבוצעת בתהליך מדויק לפני ההקפאה. לאחר שהעובר נבדק, ניתן להחזיר את העובר ולהעלות את אחוזי ההצלחה של התהליך, למזער את הסיכונים למחלות ואנורמליות, ובין השאר הבדיקה עולה על מין העובר, למקרה שמשפחות מסוימות מעדיפות להחזיר עוברים ממין מסוים.

מה חשוב לשאול כשבודקים את תכנית תורמות הביצית במרפאה?

קודם כל, מה היא רמת הסינון המתבצעת לתורמות לפני שמתקבלות לתכנית. תכניות רבות עושות סינון בסיסי בלבד לפני הבחירה של התורמת, כאשר את הבדיקות הנוספות עושים לאחר הבחירה, על חשבון ההורים. הורים מיועדים עלולים לעבור בין מספר תורמות לפני שימצאו אחת שתעבור את הסינון הרפואי. בנוסף, חשוב לוודא שבתכנית זו התורמות עוברות בדיקות גנטיות מלאות וזהות לבדיקות ההורים מראש. זהו מידע חשוב מאד שיכול לחסוך הרבה הוצאות וסינונים.

שנית, חשוב לבדוק מה רמת המידע שמתקבל על התורמת והאם המרפאה מכירה אותה אישית? תכנית תרומת ביצית בתוך מרפאות לרוב מכירות את התורמות אישית, ובמידה ותרמו בעבר – יהיה את כל המידע הדרוש על התרומות הקודמות , מה שמעלה את סיכויי ההצלחה.

איך הורים מיועדים יכולים לשפר את הסיכויים להצלחה ולתהליך חלק ומוצלח?

הקמה של משפחה היא אחת מהבחירות המשמעותיות ביותר שתבצעו אי פעם בחייכם. עשו את שיעורי הבית קודם כל. הקיפו את עצמכם בצוות של נותני שירות הטובים ביותר – מרפאה, תכנית תורמות ביצית, סוכנות פונדקאות, משפטנים וכו' – אשר מתאימים לצרכים האישיים שלכם, ובעלי ההכשרה, הנסיון והאמון שלכם. בחרו את המרפאה שתתן לכם את הסיכוי הגבוה ביותר להצלחה בנסיון הראשון. אם למרפאה יש נציגות באיזורכם או לקוחות ותיקים שעברו את התהליך איתה, דברו איתם ושמעו מיד ראשונה. כל אלה חשובים מאד. בכל מקרה, זה הולך להיות מסע מדהים!