top of page

עלויות מסע הפונדקאות מ-א' עד ת' | קרייג רייזר

כשאני פוגש הורים לעתיד תמיד נשאלת אותה שאלה, "כמה עולה פונדקאות", ״כמה עולה אם פונדקאית״? זוהי כמובן שאלה בעייתית מכיוון שכל מסע שונה מאדם לאדם ומתהליך לתהליך. עלויות יכולות להשתנות בהתאם לכמה מאפיינים וחלק מהעלויות יכולות להשתנות לפי התקדמות התהליך, לכן אי אפשר תמיד לדעת את הסכום המדוייק שיעלה התהליך שלך עד שהוא מסתיים. למרות זאת, זה בהחלט אפשרי וחשוב עבורכם לחשוב על תחילת התהליך ולפתח תקציב למסע הפונדקאות כדי להבין טווח סביר של עלויות סופיות.

מנסיוני, ישנם בסביבות ה- 26 נושאים בתקציב הפונדקאות שכל הורה לעתיד צריך לשים לב אליו. לדעת את ה-א' עד ת' של מחיר הפונדקאות והעלויות אותן הוא כולל, זה חלק חשוב מאוד ביצירת תכנית פיננסית, זה בהחלט יכול לעזור כשמתלבטים בין נותני שירות וסוכנויות שונות. אני מחלק את הרשימה שלי לשלושה נושאים: פונדקאות, תרומת ביצית והפריה חוץ גופית.

מחיר פונדקאות

מחיר פונדקאות

אז כמה עולה פונדקאות? מחיר פונדקאות והסוכנויות השונות, משתנה. ישנן עלויות עבור השירותים המקצועיים של הסוכנות הכוללים חיפוש, סינון לא רפואי והתאמה עם פונדקאית ובהמשך גם תמיכה בכל נושא יצירת ושמירת מערכת היחסים עם הפונדקאית לאורך כל המסע המשותף שלכם. סוכנויות רבות יבנו את התכנית שלהם בצורה שונה ולכן חשוב שתבינו מה כלול בחבילת הבסיס המוצעת לכם ומה הנושאים שעליהם תצטרכו להוסיף כסף בנפרד. יש מצבים שאין ברירה וחייבים להחליף פונדקאית ואתם חייבים לבדוק האם הסוכנות תחייב אתכם במקרה וצריך למצוא לכם פונדקאית חדשה.


משלוח זרע
בתקופת הקורונה ORM פונדקאות היא המרפאה היחידה המאפשרת משלוח זרע למרפאה ללא עלות. בכך נחסכות מכם לא רק עלויות המשלוח אלא גם עלויות הטיסה למרפאה. אנחנו מתעדכנים בכל יום מול רשות שדות התעופה, השגרירות האמריקאית, הפרקליטות ומשרד החוץ, ומפקחים על התהליך העומד בנהלים המחמירים ביותר של שילוח חומר ביולוגי לארצות הברית, ועושים את בדיקות ה-FDA והבדיקות הגנטיות כבר בישראל, בכדי להקל עליכם בתהליך ולחסוך בעלויות.

סינון לא רפואי של הפונדקאית

ישנה רשימה חשובה של הערכות שהפונדקאית ולעתים גם בן זוגה צריכים לעבור כדי לעבור את הסינון המדויק. הערכות ונושאים אלו יכולים לכלול רקע פלילי, נושאים כלכליים ואשראי, ביקורים ביתיים, ראיונות אישיים ובדיקות פסיכולוגיות וחברתיות (כמו בדיקת MMPI או שאלון האישיות הרב שלבי של מינסוטה)

תמיכה בפונדקאית

רוב סוכנויות הפונדקאיות יספקו תמיכה פסיכולוגית וחברתית עבור הפונדקאיות במהלך המסע המשותף שלכם.

פיקדון ונאמנות

ברוב המקרים תצטרכו להשאיר סכום מסוים בפיקדון או בחשבון בנק לכיסוי העלויות הצפויות שלכם בתהליך כחלק ממחיר הפונדקאות. חשבון זה יכול להיות מנוהל על ידי הסוכנות, משרד עורכי דין או צד שלישי.

פיצוי בסיסי לפונדקאית

בשאלה כמה עולה פונדקאות, נכללות גם עלויות שכר הפונדקאית אשר אמור להיות מפורט בהסכם שלכם עם הסוכנות. עלויות אלו כוללות בדרך כלל שכר חודשי לפונדקאית במהלך ההיריון, החזרים חודשיים על הוצאות הקשורות לתהליך, סכום עבור בגדי הריון, סכום עבור שלבים חשובים בתהליך כגון תחילת לקיחת תרופות והחזרת עוברים וסכום לימי המנוחה אחרי הלידה. הסכומים יכולים להשתנות בהתאם למקום המגורים של הפונדקאית, אם היא הייתה פונדקאית בעבר ואם היא נושאת תאומים או תינוק אחד.

עלויות רפואיות אפשריות

בנוסף לחבילת הבסיס, יתכנו עלויות נוספות בנוגע לפונדקאית במצבים שונים: במידה והפונדקאית מסיבה רפואית צריכה להיות במנוחה ולא יכולה לעבוד, אם היא עוברת הליך חודרני או ניתוח קיסרי, מאבדת איבר פנימי כתוצאה מניתוח - ועד להסכמתה לשאוב עבורכם חלב אם.

ביטוח רפואי לפונדקאית בהפרייה

נושא זה אמור לכסות את העלויות שלכם ואתכם במידה ויש סיבוכים במהלך ההפריה. סוג זה של ביטוח הוא חובה כל פעם שהפונדקאית נכנסת לסבב של תרופות עבור ההפריה.

ביטוח חיים לפונדקאית

סעיף חשוב מאוד המבטיח הגנה פיננסית עבור המשפחה של הפונדקאית או צד אחר שיכול להיות מושפע ממצבה של הפונדקאית.

עלויות רפואיות וביטוח במהלך ההיריון

סעיף זה מתייחס להשגחה הרפואית על ההיריון והלידה. בדרך כלל מערבים את הביטוח הרפואי בחלק מהשלבים. אתם אמורים להכין תקציב עבור הביטוח הזה ולעלויות הרפואיות שלא יהיו מכוסות על ידי הביטוח. אתם צריכים גם להבין את מגבלות הביטוח שבו אתם משתמשים עבור כיסוי חלק מהעלויות וגם להיות מודעים לסיכונים פיננסיים במידה ויש סיבוכים במהלך ההיריון או הלידה. קחו בחשבון סכומי השתתפות עצמית וסכומי-גג להשתתפותכם בתהליך. לעתים לפונדקאית יהיה כבר ביטוח רפואי, דבר שיכול להוזיל את העלויות במידה והביטוח מספיק.

עלויות רפואיות לתינוק/ות

סעיף זה מתייחס לעלויות הרפואיות של טיפול בתינוק/ות מרגע הלידה. עלויות אלו שונות מעלויות ההיריון והלידה. גם כאן הביטוח הרפואי נכנס לפעולה. זהו נושא חשוב וכזה שלא תמיד ייכלל בביטוח הרפואי, לכן אתם צריכים להבין מה נכלל ומה לא נכלל בביטוח הרפואי. כדאי להכין סכום בצד למקרים שהתינוק/ות נמצא/ים בפגייה או צריך להאריך את זמן השהות שלכם בבית החולים.

הסכם עם הפונדקאית

זהו חוזה משפטי בינכם לפונדקאית המפרט את כל הנושאים של ההסכם. אתם אמורים לשלם על ליווי משפטי עבורכם ועבור הפונדקאית במהלך המשא ומתן והאישור של ההסכם.

הליכים משפטיים במקום המצאה של הפונדקאית

ישנם תהליכים משפטיים שיקרו במקום שבו הפונדקאית תלד שייקבעו את הזכויות ההוריות שלכם. תהליך זה יכול לקרות לפני או אחרי הלידה. אתם צריכים להיות מוכנים מבחינת תקציב שיכלול הגשת מסמכים משפטיים ועלויות של ליווי משפטי עבורכם ועבור הפונדקאית בהגשת המסמכים.

הליכים משפטיים בארץ

ישנן עלויות משפטיות כשאתם חוזרים לארץ בנושאי לאום ומעמד הגירה עבור הילדים, זכויותיכם כהורים ורישום בארץ. חלק מהתקציב שלכם הוא עבור הליווי המשפטי, הכנת והגשת המסמכים המשפטיים לנושאים הללו.

נסיעות של הפונדקאית

במידה והפונדקאית שלכם גרה רחוק מהמרפאה שלכם היא תצטרך תוספת כספית לנסיעות למרפאה ולטיפולים. זה יכול לכלול מספר רב של נסיעות תלוי בדרישות המרפאה או במידה והפונדקאית צריכה לבצע מספר גדול של ניסיונות החזרה. בדרך כלל נהוג לשלם על מלווה של הפונדקאית עבור נסיעות ארוכות כולל תחבורה, לינה וכלכלה.

נסיעות עבורכם

כחלק ממחיר הפונדקאות, רוב הסיכויים שגם אתם תצטרכו לטייל קצת במהלך המסע וזה יעלה לכם. אתם תצטרכו להכין תקציב עבור טיסות ושהייה במקרים של בדיקות במרפאה והנסיעה הגדולה של הימים לפני ואחרי הלידה.

נסיעות עבור התינוק/ות

עלויות נסיעות וטיסה עבור התינוק/ות לארץ, וגם הוצאת דרכונים ומסמכים שתצטרכו על מנת להביא את התינוק/ות שלכם לארץ.

תרומת ביצית

ישנן עלויות משפטיות כשאתם חוזרים לארץ בנושאי לאום ומעמד הגירה עבור הילדים, זכויותיכם כהורים ורישום בארץ. חלק מהתקציב שלכם הוא עבור הליווי המשפטי, הכנת והגשת המסמכים המשפטיים לנושאים הללו.

הליכים משפטיים בארץ

על מנת להביא ילד/ים לעולם, בנוסף לאם פונדקאית תצטרכו תורמת ביצית וזה מביא איתו עלויות נוספות שצריך להכניס לתקציב. לעתים תדרש סוכנות חיצונית ולעתים הסכום כלול בתשלום המרפאה. בדקו זאת. העלויות של הסוכנויות לתרומת ביצית אמורות לכלול:
פיצוי עבור תורמת הביצית לפי ההסכם שלכם מולה, ביטוח נגד גורמי סיכון אפשריים לתורמת, הסכם משפטי בניכם לתורמת ועלויות נסיעה של התורמת למרפאהלבדיקות ולתהליך. בנוסף, ישנן עלויות לסינון רפואי של התורמת על ידי הרופא שלכם במרפאת הפוריות שלכם, ובדיקות גנטיות מורחבות.

עלות סוכנות התרומות ביצית

עבור הזוגות שרוצים להשתמש בסוכנות תורמות ביצית חיצונית ישנן עלויות עבור השירותים המקצועיים של הסוכנות הכוללים חיפוש, סינון לא רפואי והתאמה עם תורמת הביצית.

סינון לא רפואי של תורמת הביצית

ישנן הערכות לא רפואיות שאמורות להתבצע על ידי הסוכנות על מנת לוודא שהיא עברה את הסינון בהצלחה. זה כולל בדיקת רקע פלילי, נושאים כלכליים ואשראי, ביקורים ביתיים, ראיונות אישיים ובדיקות פסיכולוגיות וחברתיות (כמו בדיקת MMPI או שאלון האישיות הרב שלבי של מינסוטה). לפעמים כל נושא ברשימה מתומחר שונה ובנפרד מחבילת הבסיס. זה תלוי בסוכנות מאחר ויש סוכנויות שכוללות הכל במחיר.

פיצוי לתורמת הביצית

במקרה של שכר עבור תורמת הביצית, כל העלויות אמורות להיות מכוסות בהסכם שלכם מולה. רמת השכר יכולה להשתנות בהתאם לתכנית שבחרתם, מי התורמת שבחרתם לעבוד איתה ואם היא תרמה בעבר.

ביטוח רפואי עבור תורמת הביצית

ביטוח זה נועד לכסות עלויות רפואיות במקרה של סיבוכים שיכולים להתרחש במהלך או כתוצאה מתהליך ההפריה.

הסכם עם תורמת הביצית

ברוב המקרים הסכם פשוט או חוזה בסיסי מספיקים. במידה וצריך לעשות שינויים משמעותיים בהסכם תאלצו לשלם על ליווי משפטי עבורכם ועבור התורמת עד לחתימת החוזה.

נסיעות עבור תורמת הביצית

במידה ותורמת הביצית לא גרה בקרבת המרפאה שלכם היא תצטרך לקבל תשלום עבור נסיעות לטיפולים במרפאה. תורמות ביצית בדרך כלל אמורות להישאר בקרבת המרפאה להשגחה ולכן עלויות אלה יכללו נסיעות, לינה וכלכלה.

הפריה

חלק מהתקציב שלכם אמור לכסות את העלויות הקשורות ליצירת העוברים שלכם, החזרתם לפונדקאית והשגחה עד השבוע העשירי של ההיריון. אחרי התקופה הזאת, הריון אצל הפונדקאית נחשב מבוסס והעלויות להמשך ההיריון והלידה עצמה יכנסו תחת הביטוח הרפואי והעלויות פונדקאית שציינתי קודם.

עלויות מרפאת פוריות

הרבה מרפאות כוללות בחבילה שלהם עלויות שכוללות דרגות שונות של הגנה מסיכונים במידה ואתם לא מצליחים בפעם הראשונה. אתם צריכים להבין מה מהמשתנים הבאים נכללים בהסכם שלכם מול המרפאה ועל מה משלמים בנפרד: סקירה רפואית שלכם, תרופות לתורמת ולפונדקאית, שאיבת ביציות, הפרייה, העברת העוברים לרחם, סקירה רפואית של תורמת הביצית והפונדקאית, סקירה גנטית ואחסון של הזרע והעוברים.

סקירה רפואית ואישורים

הרופא שלכם במרפאה יצטרך לערוך סדרה של בדיקות וסקירות רפואיות לתורמת הביצית ולפונדקאית. לכל רופא יש את הקריטריונים שלו. במידה וההערכות הרפואיות אינן כלולות במחיר הפונדקאות הכללי.  תצטרכו לשים סכום בצד עבורם בנפרד.

סקירה גנטית

מאד נפוץ לבצע בדיקות מתקדמות לעוברים בתהליך פונדקאות. במידה ותרצו לבצע אבחון גנטי טרום השרשה (PGS) לתקינות של העובר לפני ההחזרה, יתכן שתאלצו לשלם על כך בנפרד.

השגחה מקומית

במידה והפונדקאית שלכם לא גרה באזור המרפאה, היא תצטרך להיות בהשגחה (בדיקות דם ואולטרסאונד) במקום מגוריה לפני ואחרי החזרת העוברים. במקרים מסוימים גם תורמת הביצית תצטרך לעבור בדיקות במקום מגוריה במידה והיא גרה רחוק מהמרפאה.

כמה עולה אם פונדקאית: לסיכום

מסע פונדקאות הוא אחד האירועים הכי חשובים שלכם כהורים לעתיד. אנו מקווים שסייענו לכם להבין כמה עולה פונדקאות. תכנון מחושב של התקציב לכל המסע והבנה איך אפשר לצמצם עלויות ונזקים כלכליים יעזור לכם לעבור מסע חלק ורגוע וייתן לכם את השקט לעשות את ההחלטות הנכונות בכל סיטואציה.

bottom of page