חיפוש

המשפחה המורחבת- איך עושים את זה נכון?

לנושא המשפחה המורחבת ישנם היבטים המצריכים התייחסות מיוחדת במשפחות שבהן ההורים הם שני אבות. כמו אצל כולם יש את הדודים והסבים והסבתות שרוצים לתת עצות, ביקורים וזמן איכות, ולנו בנוסף יש גם את העניין הרגיש של המטען הגנטי, שמעלה שאלות אצל המשפחה המורחבת עוד בתקופת ההריון ולפעמים אפילו לפני שבכלל חושבים על הרחבת המשפחה.

מכיוון שזוגיות ונישואים בין שני גברים הם עדיין נושא שנוי במחלוקת, הרבה מהזוגות שלנו נתקלים בסיטואציה מעט מוזרה: הם נמצאים בזוגיות כבר מספר שנים, גרים ביחד, מקיימים משק בית משותף ואולי גם נשואים כחוק, אך לעיתים ההורים של בני הזוג כלל לא מכירים אחד את השני, ולפעמים אפילו לא את בני הזוג של ילדיהם. מצב שהופך למסובך עוד יותר כשרוצים להביא ילדים לעולם, וההורים רוצים להיות חלק מהתהליך וברוב המקרים גם נדרשים לעזור במימון שלו.

כמובן שכל משפחה והמורכבות שלה, וכמו שאנחנו אומרים תמיד: כל תהליך שונה מרעהו.

ועדיין, מומלץ להציב גבולות. ברגע שתכנסו לתהליך השאלות יתחילו להגיע, וההורים נוטים להתעסק רבות בשאלת המטען הגנטי. יש הרבה סיבות, לעיתים הסיבה היא מצב רפואי של אחד מהסבים או הסבתות לעתיד ולפעמים זה קשור דווקא לעניין הכלכלי, לפעמים בגלל מסורת ולפעמים הסיבה הבסיסית ביותר של גנטיקה. השאלה מציבה זוגות בסיטואציה לא נעימה מכיוון שלעיתים העזרה במימון תגיע דווקא מההורים שבנם הוא לא האב הביולוגי של התינוק הראשון (במידה והזוג לא בוחר להביא תאומים לעולם, מגמה ההולכת וגדלה בשנים האחרונות).

גם אם מנטרלים את העניין הכספי ואפילו במקרים של תאומים, ההורים של בני הזוג ירצו לדעת באופן טבעי מי מהתינוקות הוא של בנם. ייתכן ו"כל הכוונות טובות", אך בנקודה הזאת חשוב להבהיר (ועוד נכנס לנושא זה בהרחבה בטור נוסף בהמשך) שהילדים הם של שני בני הזוג, ולטובת התינוקות ולרווחתם בהמשך אתם תובעים כבר מעכשיו שדיבורים מסוג זה לא יצופו בסביבתכם ובוודאי שלא בסביבתם.והאמת, שגם אם ההורים מקבלים בהבנה מלאה את הגבולות שהצבתם זה מכבר בנושא הגנטי, ההמלצה שלנו היא להיכנס לתהליך בידיעה שמערכת היחסים עם הורי בני הזוג הופכת ליותר מורכבת.

אתם מגלים עולם חדש. פתאום תצטרכו את הדמויות האלה שהייתם פוגשים רק בארוחות שישי ובחגים. מצד אחד אתם תרצו את כל העזרה שהם יוכלו לתת לכם, כלכלית וגם ממש פיזית. הם יהיו אצלכם בבית, ומעכשיו אתם תראו אותם יותר מפעם בשבוע. הסבתות ירצו לתת לכם את כל הטיפים בעולם והסבים יצחקו עליכם כשתקפצו כי הילדון משתעל. לכל דודה יהיה מה להגיד, וכל אחיין ירצה לגעת ולעשות סלפי. האחות הגדולה של בן הזוג תעיר לכם שאתם מחזיקים את הילד לא נכון, האמא של בן הזוג השני תתקוף את הבית עם אקונומיקה והריח ישגע אתכם. בקיצור- תרגישו שאתם מאבדים שליטה.

אז קודם כל, לנשום עמוק. כולנו היינו בזה, וזאת תקופה שיש לה דדליין. בשלב מסוים התינוקות קצת גדלים, אתם חוזרים לעבודה ומתקבע לו סדר יום תקין, וכל המערכת סביבכם נכנסת לשגרה.

ומעבר לזה, אתם צריכים את העזרה הזאת. שווה לבלוע את הצפרדעים כדי שתוכלו לפנות לעצמכם דקה לנשום. ושוב, הצבת גבולות. אם משהו לא מתאים לכם, או שנמאס לכם לשמוע שאתם לא בסדר- אתם יכולים וצריכים להגיד "תודה, אנחנו ניקח את מה שמתאים לנו ואם נצטרך עצה נוספת נדע לפנות אליך". ואל תתנו לכל הערה או צקצוק לשון לערער אתכם: יכול להיות שלאחותכם יש כבר ארבעה ילדים, אבל זה לא אומר שהיא לא חזרה על אותה טעות ארבע פעמים.

לסיום: סמכו על האינסטינקטים שלכם. תקשיבו, תתיעצו, דברו עם אנשים וחברים שעברו את התהליך, והכי חשוב- אל תפחדו לטעות. אין דבר כזה הורה מושלם, אין דבר כזה משפחה מושלמת. הטעויות שההורים שלנו עשו איתנו בנו אותנו להיות מי שאנחנו. בכל מקרה של ספק או אפיסת כוחות ערבו איש מקצוע כמו יועצת שינה, תזונה או שלל המטפלים הקיימים בתחום רווחת התינוקות. הצטרפו לקבוצות הורים ברשת החברתית ושתפו מה עובר עליכם, תגלו שאתם ממש לא לבד.

47 צפיות