חשוב לבדוק קודם | ארז ברון

אל תילחצו מהפונדקאות, זו החוויה והמסע הכי משמעותי שתעשו בחיים. קחו נשימה עמוקה, ספרו עד עשר ובואו להתרשם מכמה עצות שיש לאב מנוסה לתת לכם, מאילו מלכודות שיווקיות להזהר, למה לשים לב ובעיקר איך למנף את הנסיון של האחרים לטובתכם.​ טור של ארז ברון, אב לתאומות מתהליך פונדקאות ומנהל המחלקה הישראלית של ORM.

 

אז מצאתם את אהבת חייכם, הקמתם את ביתכם החדש בישראל, עברתם על הקטלוג של איקאה ואפילו אמצתם כלבלב חדש מהפנינג האימוץ של 'תנו לחיות לחיות'. מה עכשיו? אחרי שנרגעתם מכל השינויים החדשים והמרגשים הללו רק הגיוני שתחפשו מפלט חדש לאהבה שלכם יחד ותרצו להרעיף אותה על מישהו, מישהו כמו תינוק חדש, או אולי שניים? אין שום בעיה- כל סוכנויות הפונדקאות בארץ כבר הבטיחו לכם את זה. שימו קצת כסף בצד, תשנסו מתניים ותוך שנה, שנה וחצי גג יחכה לכם ילד רך חדש וחמוד שתוכלו לחנך כדי לשנות את פני העולם של הדור הבא! פשוט, קל ומיידי. בתיאוריה.

יש הרבה דברים שחשוב לדעת על פונדקאות לפני שניגשים לתהליך הזה, אז לפני שאתם אומרים

"ארז, מה באת לבאס?"

אני רוצה לעבור אתכם על כמה דברים שצריך לשים לב אליהם, לחשוב עליהם ולהיזהר מפניהם עוד לפני שאני בכלל מתחיל לדבר על שנות ההתבגרות שיבואו בהמשך. למה צריכים להיות מוכנים, מה צריך לדרוש לדעת מהמרפאות ומהסוכנויות, למה לשים לב מבחינת ההוצאות ולמה חשוב ליווי צמוד לאורך כל התהליך?

ניסיון?

נתחיל מהבסיס- פונדקאות היא, בסופו של דבר, תהליך של הפריה והיריון וככל הריון הוא שונה מיוחד וייחודי. ברגע שאנחנו מבינים שהתהליך הוא אישי לכל אחד אנחנו יכולים להבין קצת יותר את ההכרח בליווי מקצועי. סוכנויות פונדקאות שונות פה בארץ מניפות את דגל ה"ניסיון" שהן צברו עם כמות הלקוחות שהיו להם, אבל הניסיון הוא למעשה לא רלוונטי כשאנחנו חושבים על זה לעומק. יכול מאוד להיות שיש להם ניסיון עשיר בתוך הודו, בתאילנד, נפאל, קנדה ומדי-פעם אפילו במרפאות בתוך ארה"ב- אבל זה בכל מקרה לא מה שהם משווקים לכם עכשיו. חשוב שיהיו אתכם אנשים שעבדו כבר עם מה שמוצע לכם, שסיימו תהליכים, שלמדו מה המכשולים ושהתמודדו עם ההפתעות שצצו בדרך. להתהלל ולהגיד שיש לי ניסיון עשיר בבניין בתי לגו לא הופך אותי לקבלן שתרצו לקחת כדי לבנות את הבית הבא שלכם.איך אומרים? זו לא הכמות, זו האיכות ושלא יגידו לכם אחרת.

מחיר?

בואו לא נשלה את עצמינו, כל העניין הזה לא זול, אנחנו מדברים על תהליך יקר ומסובך וחשוב לדעת לאן אנחנו נכנסים גם מבחינה כלכלית. הצעות המחיר משתנות והן חשובות לא פחות מכל דבר אחר; תשמעו כמה הצעות, תקחו כמה רשמים, תדאגו בין היתר גם לכיס שלכם. בקשו לראות את החוזים של הסוכנויות בנוסף לאלו של המתווכים בארץ, קראו את האותיות הקטנות, התייעצו עם מומחים- תשוו תפוחים לתפוחים. זאת אמנם לא הדאגה הראשונה, אבל היא בכלל לא שולית. קחו בחשבון שלא תמיד תוכלו לדעת מראש במה ייסכם התהליך: תשלומים לביטוח, שמירת הריון, בדיקות גנטיות- יש המון משתנים שצריכים להילקח בחשבון ולהיכלל במחיר שאליו אתם שואפים. כבר אמרנו שתהליך הפונדקאות הוא אישי וייחודי, כך גם הטיפול בפונדקאית, בהפריה, בעוברים ובבדיקות הרפואיות וכמו שאנחנו כבר יודעים בלי שיצטרכו לבשר לנו מלמעלה - אין שום דבר שהוא חינם. תשננו ותזכרו את זה כשאתם יושבים מול המחיר שהוצע לכם ותעשו את השיקולים שלכם.

מה אתם כן רוצים?

אתם רוצים ליווי. אתם רוצים אנשי מקצוע שמכירים את העבודה, כאלה שיודעים שאתם מיוחדים וייחודיים כמו שאמא תמיד אמרה לכם. אתם רוצים שהם ידעו שאתם שונים מכל אחד אחר שהם עבדו איתו בעבר. אתם רוצים ליווי משפטי הדוק לאורך כל התהליך- ליווי שיהיה מעורה בחוק האמריקאי ובחוק הישראלי ושיוכל לתת מענה לכל גורם שרק יצטרך להיענות במהלך התקופה הזאת. זו תקופה מלחיצה ומלאה בחששות לצד השמחה וההתרגשות , אין סיבה להעמיס על עצמיכם גם דאגות משפטיות על הראש כשיש לכם פתרון קל הרבה יותר להוריד אותן מעליכם. אתם רוצים לראות סטטיסטיקות ואחוזי הצלחה של המרפאה שאתם מתעסקים איתה. הרבה יחשבו שאין הבדל גדול בין המרפאות ושאחוזי ההצלחה הם לא הדבר שהכי חשוב לבדוק לפני שמתחילים אבל זו טעות. ככל שאחוזי ההצלחה גבוהים יותר והסיכויים ללידה בהחזרה הראשונה גבוהים יותר כך התהליך כולו ייארך פחות זמן. זמן שווה כסף: כסף כיס לפונדקאית, תשלומי נסיעות למרפאה, ביטוח רפואי והרשימה עוד ארוכה. שלא לדבר על האכזבה בקבלת תשובה שלילית להריון. אתם רוצים מרפאה מובילה לעבוד איתה, מרפאה שמתמחית בתהליכים כמו שלכם ושתוכל לספק את כל הכלים הדרושים כדי להקל על התהליך שלכם.

אתם רוצים את כל אלה כי זה מה שאני רציתי לפני שנכנסתי לתהליך, זה מה שאני רציתי לפני שהתחלתי את החיים עם שתי התאומות הנהדרות שלי. אתם רוצים את כל אלה כי אין שום סיבה להקשות איפה שאפשר להקל. אתם רוצים את כל אלה ואני מבקש שתבדקו לפני שתקפצו להחלטות נמהרות, קחו את הזמן שלכם ותצברו שעות שינה - כשהתינוק יגיע לא יהיו לכם המון כאלו.